Filtry przemysłowe do powietrza – obecnie w sklepach specjalistycznych znaleźć można sporo przemysłowych filtrów, które różnią się między sobą ceną, miejscem użycia, właściwościami, jak i kształtem. Osoby, które w ogóle nie orientują się w podanej tematyce, mogą mieć kłopoty z dokonaniem wyboru właściwych filtrów. Poniżej postaramy się podać parę koniecznych informacji w tematyce kupna filtrów do użytku przemysłowego. 

Stosowanie filtrów przemysłowych – dlaczego jest konieczne? 

Indywidualnie dobrane filtry powietrza https://airconfilters.pl/filtry-do-przemyslu-i-produkcji/ do specyfiki wybranej firmy, umożliwiają skuteczne zoptymalizowanie kosztów eksploatacji oraz procesu produkcyjnego w przypadku urządzeń przemysłowych. Filtracja, która obejmuje 3 etapy pracy – wstępny, dokładny oraz absolutny, ma wychwytywać obecne w powietrzu mikroorganizmy czy różne pyły, wykazując tym samym nieoceniony wpływ na właściwe działanie mechanizmu wentylacji. Odpylanie zanieczyszczonego już gazu przemysłowego, możliwe jest tylko za sprawą użycia ultra nowoczesnych urządzeń, które za sprawą technologii i swojej budowy wyeliminują zagrożenie uszkodzeniem mechanizmu urządzenia poprzez zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Z kolei zaś ogromna skłonność pyłowa umożliwia bezpieczną dla życia oraz zdrowia pracę nawet w wymagającym środowisku. 

 

Przemysłowe filtry powietrza 

Filtracja stanowi jeden z najskuteczniejszych i najłatwiejszych sposobów na toczenie walki z zanieczyszczeniami. Rolą filtrów jest zapobieganie przedostaniu się cząsteczek stałych do urządzeń czy też do wentylacji. Filtry używane są głównie w cementowniach oraz w innych zakładach zajmujących się produkcją groźnych dla stanu zdrowia zanieczyszczeń. Dzięki ich użyciu do środowiska przenika znacznie mniej szkodliwych pyłów. Obecnie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie różnych zakładów pracy bez właściwie funkcjonującego systemu filtrującego powietrze. Konieczność filtrowania powietrza w zamkniętych budynkach określana jest przez polskie oraz europejskie prawo

W naszym kraju działa kilka przedsiębiorstw mających w swojej ofercie filtry powietrza https://airconfilters.pl w wersji przemysłowej. Są to nierzadko rodzimi producenci, co stanowi gwarancję długowieczności oraz dużej dokładności. 

Jakie rodzaje filtrów powietrza można wyróżnić? 

Podział filtrów może obejmować ich skuteczność, rodzaj czy też to, w której chwili są używane na ścieżce filtracji. Niemniej najważniejszy ich podział wynika z kształtu i tak w sklepach znaleźć można: 

      • worki filtracyjne,
      • maty filtracyjne,
      • filtry patronowe,
      • filtry kasetonowe,
      • filtry kompaktowe,
      • filtry ceramiczne,
      • filtry absolutne. 

Dokładny opis każdego spośród wymienionych rodzajów filtrów, znaleźć można na stronie ich producenta. Bez względu na wybrany typ filtra, musimy brać pod rozwagę klasę jego filtracji. 

Klasy oraz fazy filtracji

Tak jak napisaliśmy wyżej – filtry mogą być wykorzystywane w różnorodnych chwilach procesów filtracyjnych. Zasadniczo mowa jest tutaj o: 

      • wstępnej filtracji,
      • dokładnej filtracji,
      • absolutnej filtracji. 

Każdy z filtrów ma swoją klasę filtracji, która informuje nas o tym, jakiej wielkości i ile pyłów wyłapywanych jest przez filtracyjną tkaninę. 

      • filtr ULPA – klasy U15, U16, U17,
      • filtr HEPA – klasy H13, H14,
      • filtr EPA – klasy E10, E11, E12,
      • filtr dokładny – klasy F7, F8, F9,
      • filtr medium – klasy M5, M6,
      • filtr zgrubny – klasy G1, G2, G3, G4.

Skuteczność działania filtrów określa się dzięki testom przeprowadzanym w laboratoryjnych warunkach. Dla łatwego zobrazowania przyjąć można, iż filtry G3 raczej słabo radzą sobie z wyłapywaniem niewielkiego pyłu, w czasie kiedy filtry mające klasę F9 gwarantują najlepszą skuteczność. 

Filtry przemysłowe do powietrza
Filtry przemysłowe do powietrza

Klasę filtracji G przyznaje się zwykle filtrom używanym celem filtrowania podstawowych rodzajów zanieczyszczeń. Razem ze wzrostem numeracji filtra rośnie także skuteczność jego działania. W czasie kiedy filtr G1 nie poradzi sobie zbytnio z filtrowaniem zarodników grzybów, to filtr G4 całkiem nieźle wypada pod tym względem. 

Filtrowanie w klasie M zarezerwowane jest dla filtrów mających średnią dokładność. Znaczy to, iż ten rodzaj filtrów odznacza się znakomitą skutecznością filtracji zanieczyszczeń podstawowych, takich jak, chociażby pyłki roślin czy zarodniki grzybów. 

Filtrowanie w klasie F zarezerwowane jest dla dokładnych filtrów, które będą w stanie wyłapywać wirusy czy spaliny. Filtry mające oznaczenie ,,U, H, E” stosuje się przede wszystkim w laboratoriach, w zakładach żywieniowych, na salach operacyjnych, czy też w fabrykach zajmujących się produkcją wrażliwej technologii. Tego rodzaju filtry określane są mianem absolutnych filtrów, zaś ich skuteczność dochodzi do 99,9%. 

Gdzie można nabyć przemysłowe filtry powietrza?

Powyżej zawarliśmy najważniejsze informacje odnośnie do przemysłowych filtrów powietrza, które mogą być pomocne podczas podejmowania decyzji o ich zakupie. Zawsze jednakże, kiedy będziemy mieć wątpliwości podczas zakupu, możemy poprosić o pomoc profesjonalistę, który zajmuje się taką tematyką od wielu już lat. Wybierzmy firmę, której pracownicy doradzą nam najlepsze rozwiązanie dla naszego biznesu.